петък, 13 юни 2014 г.

Баташкия язовир

 

 
 

Един чуден ден-приятно каране без коли, добър път, стимулиращ наклон, няма вятър, няма дъжд, пещера, хубава награда на високото, хубава нощувка...почти всичко, което човек може да си поиска, че и отгоре :)



Парк Острова в Пазарджик. Мисля, че артистът добре е не-изразил, какво трябва да не се търси в една жена.
Между другото-паркът е много як, хубава атмосфера, безплатен зоопарк. Имаше мъж и жена на ок. 50 години, които се поклащаха заедно на един от фитнес уредите :)
 

 
 

И тука извънземните са се подписали

Гледката от новата крепост Перистера в Пещера



Пред Цари мали град топло препоръчвам крепостта в Пещера. Нова е-от края на май 2014. Работи до късно, а оная в Белчин-само до 16:30; хората са мили, гледката е по-хубава

 
Пещерата я препоръчвам! Както името-всичко вътре е почти бяло! Минава се за 15тина минути.




Не може да се влиза извън тези часове, питах.


 



 
Кричим

Кричим

На Пловдив гребната база
 
 
 
 

събота, 7 юни 2014 г.

Ансамбъл Бистрица. Концертът.

Гълтайки набързо свинския джолан в ресторантчето в центъра на Бистрица, започнах да се притеснявам от множеството хора, влизащи в читалището на селото. Явно бистричани много го уважават ансамбъла, си мисля. Влизат и хора с официални букети, щъкат и танцьори в носии...

Свършвам набързо с джолана и бягам към Стефчето да си паркирам колелото под обещаната стряха. Всичко минава гладко, успявам да намеря пирончето, с което да изтикам езика на желязната врата и да вляза. Чуствам се като крадец обаче. Спирам пред вратата, оглеждам скришома навътре, правя се, че звъня по телефона...пресягам се, взимам някакъв пирон и започвам да чигъркам по бравата. Добре, че шопите си направили къщите си с високи зидове, та почти няма как някой да ме види.

Отвън читалището на бистричани не подсказва нищо за атмосферата си отвътре. Забелязвам, че стените са прясно измазани, стълбите са от мрамор или някакъв друг лъскав камък (не разбирам от камъня). На дъното на сцената окачили една огромна снимка на селото, хванато откъм изток, със самия Черни връх, някак отгоре. Времето слънчево! Отгоре висят харкуми със цъфнали червени мушката. Отстрани има декорация с друг пейзаж, дървета. Но бистричани са забучили от двете страни и истински пресни брезови клони, които придават невероятна свежест.

Излиза младо момиченце да приветства публиката. А залата е пълна, може би около 200 души седящи места, има и правостоящи. Не се представя. Понеже вниманието е насочено към Дина Колева, ръководител на ансамбъла, както и на известните Бистришки баби, както става ясно по-нататък. От прочетените накрая поздравления става ясно, че 60-годишната дама е много уважавана в района си-Панчерево, Железница, но и на държавно ниво, поздрав имаше даже и от Юнеско. Докато всички поздравителни адреси се четяха, цялата публика стоеше на крака. Невероятно чуство! Твърдо показваха, че стоят зад всяка мила дума в тези писма.
Връщам се пак на началото. На сцената бяха поканени една професорка (извинявам й се, забравих й името), началника на читалището и кметът. Всички наговориха много мили думи за Дина, всеки по своему, без предварително написани речи, без четене. От душата. Началникът на читалището в носия и той. После видях, че и самата Дина не е просто ръководител в костюм. Тя също е в носия, и двамата дейно участват в хората и постановките. Докато кметът, професорът и началникът на читалището говорят добри думи за Дина, Дина какво прави? Беше застанала малко зад тях, с наведен поглед, с ръце на пафтите. Толкова скромно и смирено стоеше тази жена! Особено добре се усети смиреността и скромността й, когато стоеше до професорката. Последната гледаше гордо с хоризонтален поглед. За първи път видях такава хореография: участници в ансамбъла от всякакви възрасти участват едновременно, не са разделени нито на мъже и жени, нито на по-малки и по-големи. Дори прословутите Бистришки баби участваха наред с всички. Защо казвам това? Разбира се с уговорката, че не познавам никой от тия хора лично, но тая скромност на Дина, на Бабите очевидно има всички предпоставки да се предава на по-младите. А такива пълно! Душата да му се напълни на човек. Разбира се и музиката беше на живо: гъдулари двама, тамбура-две, акордеон, гайда и тъпан. А тъпанджията колко му беше драго! Виждах го как, макар и седнал, кърши тялото, ще му се да заиграе завалията. Струи от него жизнерадост. Всички танцьори и те-играят и се усмихват-спонтанно, един на друг, на публиката. Нагледах се на усмихнати хора за една година напред! Догодина като се изтощя, пак съм в Бистрица :)

понеделник, 10 март 2014 г.

ОБИЧАМ ОБИЧАЯ

Липсвал ми е тоя сняг. Дори на мен.

Днес, когато излязах пред офиса за прокарване кръвта по вените на краката ми, гледайки падащите снежинки, се замислих.

Сега тук е възприето хората, които се обичат, да си казват "Обичам те". Какво обаче значи тази дума е един въпрос, друг въпрос е, какво значи да обичаш. Вторият въпрос, сигурен съм не само аз съм си задавал и имал трудности да си обясни, но ако пък отговорим на първия, може би ще се доближим до отговора и на втория.

В старите ни народни песни (които даже не са и толкова стари. Голяма част от народните ни песни са възникнали преди в 20-те, 30-те, 40-те години на 20. век) се споменава думата "любя", "либе". Никъде не се пее за "обич". Какво ли значи това? От къде тая дума е внесена? По-рано бях чел една статия, която обясняваше, че произходът ѝ бил прабългарски, от "обюч", което значело "прегръщам". Тъй като тоя корен има доста словоформи като "обичлив", "обичан" и прочие, смятам, че думата трябва да е славянска.

Според мене "обичам те" значи "вкарвам те в моите обичаи, в моята обичайност, ти си вече част от моя обичаен живот", т.е. родее се с "обичай" (ударение на а). Всеки обаче ще се съгласи, че най-малко любов и тръпка има точно в обичайността, в рутината. Или-ние искаме да ни казват, че ни обичат, но в същото време всъщност не го искаме. Защото когато човек влезе в рутината, той губи от страстите си, губи част от живеца си. Надали някой искрено иска такова нещо за себе си. Може и да желаем стабилност, увереност, доверие, но всеки обича вълнението. Или пък е по-добре да се каже, че в отделни периоди от живота си един човек иска различни неща; или пък, че има хора, които предпочитат страст, а други стабилност през целия си живот...

И все пак другия път тъжни ли ще сте, когато не са ви казвали скоро, че ви обичат...

неделя, 5 януари 2014 г.

МАРИО РАДОСЛАВОВ ГЕОРГИЕВ-среща с един сирак-бездомник

Тая вечер докато се прибирах по тъмно, от другия край на улицата ми извика момче. "Добър вечер! Може ли да Ви попитам нещо?". Сигурен съм, че всеки от вас, който живее в тая жунгла София, безброй пъти е бил заговарян от хора на всякаква възраст. Винаги бързо се стига до поантата-пари. Обикновено е 50 стотинки, а по-дръзките искат един лев. Преди години имаше едно момиче, което редовно практикуваше това покрай паметника на съветската армия. Никога не съм ѝ давал пари. И някакси се успокоих, като я видях, че го прави редовно. Без дори да помни, кой е питала и кой ѝ е отказал. И винаги с едно и също миловидно, уплашено, отчаяно, суховато, изпито изражение. И с едни и същи реплики. Наскоро един пенсионер пак на същата улица ми поиска дребни пари. Не му дадах, и веднага след това съжалих. И пак се успокоявам, че човек не може да нахрани всички бедни хора. Приемам го като даденост на обстановката, на големия град-жунгла. Има един хубав лаф японски-強食弱肉。Слабите служат за храна на силните или нещо подобно.

Обаче тая вечер беше някак по-различно. Момчето не ми поиска 50 стотинки, нито лев. Поиска ми десет лева! Говореше много и си личеше, че говори искрено. Но искрено говорят и всички онези, които заговарят хората за по 50 стотинки, искрени са и циганите, които просят по улиците, защото имат норма...Обаче тоя пич беше някак по-различен. Усети обаче и мойта слабост и се заби здраво в мен. Разказа ми, че се казва Марио Радославов Георгиев, че живее в някакво общежитие в Дружба 1, че от малък живее по интернатите, че последно работил към някаква строителна фирма, която обаче ги прекарала със заплатите, водели дело...За последното бях съпричастен напълно, защото имам познат, също измамен от строителна фирма, а и аз самият водя дело за непогасено задължение...

Та парите му трябвали, за да плати за нощувката-на себе си и на сестра му-в това общежитие. По пет лева било на човек. Дадах  му пет лева. Той ми искаше десет, но аз му дадах само пет...Обяви, че щял да ми ги върне, като събере...за целта ми поиска дори номера  на телефона. Даде ми своя. Звъннах. Отсреща ми вдигна жена, за която той ми каза, че била сестра му. Тя потвърди. В ръцете си държеше телефон, но нямал батерия, а и картата бил дал на сестра си...Щял да ми се обади тая нощ след 11, за да съм сигурен, че е читав и да му имам доверие за следващия път. В хода на разговора той изтъкна, че не е циганин и не е наркоман. Тъжна история.

Сега проверих в интернет по посоченото име. Намерих бюлетин на полицията от 2004 г. В него се съобщава, че се издирва Марио Радославов Георгиев, момче на 13, избягало за сетен път от интерната...А той ми каза, че живеел там до 18-тата си година, сега бил на 23. Всичко съвпадна. Тъжна история.