сряда, 25 декември 2013 г.

Аманоджаку 天邪鬼

На времето като бях в Япония, имах една приятелка Мегуми.Тая Мегуми като ме поопозна какъв бях чишит, взе да ми вика "аманоджаку". Естествено тая дума не я знаех и я питах, какво аджеба значи. И тя ми обясни, че е човек, който все говори наобратно. Не напук, не да се заяжда с лоша умисъл, а просто все ще намери какво да каже, че нещо няма да стане, както си го замислил, че еди къде си може да се обърка; ами какво ще правиш, ако...и тям подобни.
Тъй като Мегуми ми го казваше с усмивка, тя всъщност направо си ме е базикала, но аз не го приемах толкова надълбоко, не вярвах, че имам проблем, че това е нещо лошо. С времето обаче явно нейните приятелски забележки са започнали да действат, защото започнах да се улавям, че не само не съм напълно забравил думите ѝ, както се случва с всички реплики, които човек чува или прави в делниците и празниците си, ами и съм започнал да полагам усилия да не бъда аманоджаку. Сигурно влияние има и модата напоследък за позитивизъм. Въпреки това обаче най-вероятно не ми се удава, но по-добре поне един проблем да е осъзнат, макар да не се взимат мерки по решаването му, отколкото човек дори да не е ясно за съществуването му.
Тогава не знаех, какво ѝ е на Мегуми, постоянно да трябва да се защитава за всякакви подробности, да отговаря на дребнави критички, и то без да се изнерви даже. Дали просто е била твърде търпелива, не знам.
Край нас има твърде много черногледи хора. Може би точният превод е именно черноглед. Та-погледнете навътре и ако видите някое аманоджаку, одма го утрепете. Исто следечи пут като ви се поиска да кажете нещо нааманоджаку, се хванете за гушата и стискайте здраво, докат вече не можете да стискате.

понеделник, 18 ноември 2013 г.

Сърбия, ден 2/3



20.10.2013, Трън-Босилеград

Тая сутрин беше много студено в Трън. Усетих, защо там е измерена най-ниската температура в България:-38.3 по Целзий. В Гърция не ми трябваха ръкавици, затова и бях неподготвен. Импровизирах с чифт мръсни чорапи на ръцете, но въпреки това беше як студ. Обаче по-добре от голи ръце. Но все пак беше голям кочан. Но пък по-добре от без нищо...

Апнахме мекици и тутманици на единствената баничарница в Трън. Между другото, там има мегдан за бизнес. Колкото и да е малък градът, всички работещи сутрин закусват от тая единствена баничарница, стават опашки, най-популярната стока-баничката-е в дефицит. Продавачката е зла. Все симптоми на монопола. Купих и една книга местно производство-краеведско изследване за село Реяновци, най-паче за да се доближа до този отмиращ диалект.

Пътят беше празен. Утринно-есенно-красив. Цветът на гората най ме впечатли. Смесена гора с подлес от иглолистни видове, над тях широколистни, но без листата-пурпурно кафяви дървеса. Перфектно съчетание. А доле в равното-свежо зелени ниви (на снимката по-доле-кафяви :)) )

към ГКПП Стрезимировци

По пътя към ГКПП Стрезимировци ни повикаха две котлета. Слязоха от едно дърво, в което после на около 50 см от земята видяхме, че има хралупа. Бяха изключително любвеобвилни и сладки, чак превъзмогнах страха си от бълхи и ги сгуших и аз. Хвана ни страх, че подобно на нас, се мятат и на леките коли и че някоя може да ги сгази. Затова поискахме да ги отнесем до следващото село (от където вероятно ги бяха стоварили), мушкахме ги в дисагите, но те завчас излизаха пак навън. Нямаше, как да караме без ръце по международния път :(( и ги оставихме там с искрената и силна надежда да преживеят. Беше ни много трудно...котлетата хванаха да търчат по нас...

към ГКПП Стрезимировци

Пътят след КПП-то продължава все така пуст. Само от време на време профучава някой празен автовоз на Запад. Наклонът става приятен, добре, че не бързаме. Стигаме до края на това качване, ок. 1360 мнв, което е и последното за това пътуване. Вдясно посинява Власинското езеро, а пътят минава през селца, в имената на които обавезно присъства думата "власина". Тогава не знаехме, но после от приятелите ни в Босилеград разбрахме, че островите в това езеро...се движат. Проверих в нета и се оказа истина. Когато се доближат до някой бряг, кравите се качват да попасат, а той това и чака-потегля и ги отвлича. Те мучат жално назад, ама...но пък си имат храна и вода, колко им душа сака. И аз искам така да ме отвлече някой остров...

Власинското езеро с остров
От езерото имаше само още едно кратко изкачване и от там започна едно бая дълго слизане към Босилеград. Мястото се казва Чичин град и от там е минавала границата между България и Сърбия преди Ньойския договор. Също така от тази линия на Запад вече не можеш да се разбереш на български, по информация на нашата домакиня от Босилеград.

село Божица
Велопът
пътят към Босилеград

Добре си спомнях, къде живее нашата домакиня в Босилеград. Влязох в двора ѝ със самочувствието на чакан гост и чукнах на вратата. Отвътре се чуваше говор по телефона, но какво пък-важното беше, че веднага ме отрази и ми отвори вратата. Затова и бях шокиран още повече, когато тя ме попита кой съм. Жената излязла случайно навън, за да тури на прасето :)) Стоя аз със светлоотразителна жилетка пред вратата и се мъча да обясня, че приятелката ми се е обадила по телефона, че съм спал и друг път при нея, пак с колело, че я познавам преку Леон, а тя отива да нахрани прасето. Шок!

Въпреки че не се сети кои сме, жената ни пусна да влезем, показа  ни стаята...И чак когато смятахме да се прошетаме из градо, тя възкликна изот къщата "Чак сега се разбра!" Т.е. спомни си за нас и за мен и ме изпрати при Леон, че он питал за мен още от лятото, когато ги излъгахме, че ще идем.

Вечерта започна в ресторанта на центъра. Кофти беше, че там се пушеше, като във всички заведения в Сърбия. Но пък сервитьорът беше, както вече имахме възможността да се запознаем по-рано тая година в мотела край Чичевац, от старата школа, макар и млад. Любезен, стилен, приятен, създаващ чувството, че е готов да помогне. Обясни ни например, че кременадла е пържола, както и други неща от менюто, което, макар в българската част на Сърбия, беше написано на сръбски, в което не намирам нищо лошо. Скарата (рощилят), както очаквахме и се надявахме, беше страхотна. 

ресторан в Босилеград

След това отидохме при нашите приятели. На Любен му трябваше точно една секунда да ме познае през прозореца на входната им врата и да ни покани "Айде!" И аз, и те се радваха да се видим отново. Почерпиха ни с домашен мед, орехи, гроздов сок и други. Любчо ни посвири на акордеон. Беше много романтично-сам си трошиш орехите :) И добре си поприказвахме. Запомних едно от Леон-жената има три пункта, които изпълнява по отношение на един мъж: 1) показва му, че той нищо сам не може да направи правилно; 2) кара го да я търси за съвет за всяко едно нещо; 3) отделя го от приятелите му, като на всеки намира по някакъв кусурац. Аз, разбира се, не мога точно да го цитирам. То е и супер интересно да слушаш диалекта, на който говорят тия хора. Родителите всъщност се мъчат да говорят книжовен език, когато се присетят, за което на мен ми е мъчно, дори се поправят един друг за някои думи. Любен обаче ми се струва, че повече пере на сръбски...

Любен Накев свири!


Показаха ни по местната телевизия изпълнението на някакъв проект. Той се състои в това да се организират вечеринки с хорА в околните села, всеки път в различно, и участниците да се извозват с автобуси, платени със средства по този проект. Впечатляващо беше, че участниците са все млади хора, българи/сърби и че играят много добре шопските хорА. Явно селата им, макар и малки, за разлика от нашите, имат и млади хора. Направо ми се прииска да остана да живея там!




събота, 16 ноември 2013 г.

с ракиджийницата

15.11.2013

Имах много мил спомен от варенето на ракия като малък. Как с баща ми ядем сирене и праз на дървена маса без мушама в малка, затоплена от буйния огън под казана, уютна стая.

Макар по отношение на интензитета да няма място за сравнение, при второто ни пътуване по нашето Черноморие от края на това лято можах да направя сравнение между емоциите от първото пътуване и емоциите от второто пътуване. Даже решихме да не повтаряме маршрути. Ракиджийницата не е място, на което отиваш веднъж или дваж в живота си; има хора, които я посещават всяка година, по работа да го наречем. Горките хора...сигурно вече тотално са заличили чистите си детски спомени от това място.

И няма значение, какво е било дережето, когато си бил малък-чисто ли е било, шумно ли е било, опушено ли е било, паяци ли е имало, бълхи ли...Но когато посетиш за втори път такова място, което едва ли не е съществувало само в спомените ти, рискуваш много. Не го прави друг път!

Ракиджийницата, другари, е като изоставена. Но тя работи-в тоя сезон всеки ден има хора, които варят там ракия. Обаче покривът не е ремонтиран, за да не падат боклуци отгоре, от вътрешната страна са опънати парчета брезент. По рафтовете-боклуци и прах. По тавана-кафяви паяжини, натежали от прах и боклуци от покрива. По стените-засечено от вино и джибри...Неподредено. Стана ми изключително болно. Разбирам, че това са неща, които се оправят относително лесно. Зависят само от ракиджията. Идеално отражение на държавата-както народът излъчва управниците си, така и селото е излъчило управителя на тази ракиджийница.

Ракиджийницата работи. Идват хора от цялата околия-от Сливово, Момина църква...Макар по закон да трябва да се плащат 2.20 лв акциз на литър сварена ракия, всъщност собственикът на ракиджийницата-местната районна потребителска кооперация-не търси тези пари. Никой няма да оспори, че да вземеш от хората 2.20 на литър, е чудо нечуено. Нагледен пример за глупостта на другарите, които коват бюджета в София, как приходната част си я смучат от пръстите и хал-хабер си нямат от реалността в някои отношения. В този смисъл това е добра и правилна преценка на управата. Обаче! Както и навсякъде по държавата, и тук се гледа да се излъже закона. Ракиджийницата се е превърнала в обществена инсталация, за която никой не полага грижи, а всеки я използва. Необходимите за адекватната ѝ поддръжка пари не се събират...Да, 2.20 на литър са много пари, значи да платиш 90 лв само за акциз при 40 литра ракия (отделно е таксата за ползване на инсталацията). А народът е сиромах. Но в какво се залъгваме иначе...Да работи казанът, да пуска ракия-само това ли е важното? В държавата всички чорбаджии оправят собствените си къщи, градят високи зидове, а пред тях строителни и битови боклуци, надупчени улици. Те обаче все едно не съществуват, щом са извън дувара...чудесна проява на синдрома на щрауса.





четвъртък, 14 ноември 2013 г.

Сърбия, ден 1/3

19.10.2013, Перник-Трън


Това пътуване из Сърбия ми дойде дюшеш след скучното по Гърция.

Целта беше да направим кратко пътуване из любимата ни Сърбия, където да се почустваме добре, без да е необходимо да пътуваме дълго с обществен транспорт до място, от където можем да се наслаждаваме на пътя, а не да се съсредоточаваме върху безопасността си. Власинското езеро (*язовир) изглежда добре на картата. Освен това аз бях ходил в Босилеград и там имах ятаци, при които да спим качествено и евтино под покрив и да се видим с приятели, за да ни е приятно. Вики направи разпределението на километрите по маршрута по дни. Идеята беше да не караме дълго, тъй като денят е кратък, и за да има време за наслада. 

От София до Перник скочихме с влака. Влакове до Перник бол, мисля, че хванахме някой около 10 ч. Там апнахме гадни дюнери на главната улица. Първом хванахме главния път за Брезник, но скоро се усетихме, върнахме се и подкарахме през Витановци. От там пътят беше доста по-нагънат нагоре-надоле, ама пък нямаше почти никакви коли. Много приятно!



След обяда в Брезник продължихме отново между селата. Край Парамун се върнахме пак на главния път, но каква изненада-нямаше ги колите. Освен това беше спускане чак до реката Ерма. Изключително приятно.



В Трън стана малко по-интересно. Хотелчето "Къщата на кьоше" беше окатанчено, кръчмата също не работеше. Обадихме е на собственика. Той даде указания по телефона, къде да влезем, кой шкаф да отворим, кой ключ да вземем и в коя стая да се самонастаним :) Човекът бил някъде далече и щял да дойде по-късно вечерта. Няма проблем значи. Той действително дойде, дори ни разказа, че така настанявал хора даже от морето. Явно това е утвърдена практика за този хотел :) Иначе вътре си е много хубаво. Има си и печка на дърва, която ни предложиха, но която ние не палихме. Беше заредена, а кибритът поставен предвидливо отгоре. Имаше и топла вода в бойлера. Само някакси странно канализацията издаваше странни звуци от време на време, все едно някой чука доле на приземния етаж и се мъчи да влезе, но като никой не дойде да чукне на вратата ни, след около няколко часа се успокоихме :) Та и това беше интересна среща.



Вечеря в ресторанта на хотел "Ерма". Доволни бяхме от храната, цените обаче не бяха трънски.




сряда, 13 ноември 2013 г.

Представата на бая ти Крали за протестиращите студенти и бежанците

Тая утрина се разговорих с бая ти Крали.

Приближи се той към синоре.
- Момче, как се казваш ти?
- Митко.
- На дядо си си кръстен, значи...На колко си години? Към 18-20, тъй като гледам.

Още тука усетих, че нещо не е наред. Да вземеш един 30-годишен човек за 25-разбирам. Но да объркаш с цели 13-14 години...

- Няма работа за вас младите ееей...Ся и да работиш, те не те осигуряват...Един тука от село работѝ при Бемката, дава му по два лева, по пет лева...Зет ми пък, аз нали имам две дъщери, кара камиона по чужбина. Хиляда и петстотин лева не му платиха накрая...

Сетне разговорът неусетно стана политички.
- На тия студентите, младежите, дет протестират, им давали по 50-80 лева. Така разправят по телевизията тая сутрин. По цял ден пият из университета само...
- Не е вярно-ясно контрирам аз, приятелката ми и тя е от протестиращите студенти, имам и други познати, дет протестират. Знам, че не взимат пари.
- Туй сичкото го организират Бойко Борисов и ...ония, дет беше четири години...еей, че ми излезе от акъла сега, кажи го де...И след  известно чудене-Георги Първанов... Бойко понеже загуби властта и иска сега да се върне, продължава бай Крали, все едно не чул, какво казвам.
- И това са все хора от реституцията. Върнали им по 3-4 имота на главната улица в София, Варна, Бургас, по цял ден не ходят на работа.
-Ако са хора с имоти по главната улица, ще се занимават ли да ходят всеки ден на протести, да мръзнат, за 50 лева- питам отново аз.
- Ми те нямат работа и само пият и ...
- Тия, дето протестират, те за мене и за тебе протестират. Не е честно да ги набеждаваш, че взимали по 50 и по 80 лева за това, удрям го аз вече на морал.
- Ееми, не знам...
- И тия бежанци сега...вчера чувам, искали тука, понеже Странджа е обезлюден район, тука да ги настаняват. Ама те имат пари тия, не са сиромаси като нас. Ше дойдат тука, ше изкупят земята и ше им станем чираци на тях.
Бях чувал страхове, че са терористи, но че ще дойдат да изкупят нашата земя, виж това опасение от жив човек ме шокира. Не е ли все едно, кому ще бъдеш чирак? И българите не са по-читави. Самият бай Крали разказа за своите познати, които били завлечени с пари...Тоя аргумент обаче не посмях да му го споделя. В такива случаи винаги си спомням приказката "Не  спори с простаци. Хората наоколо няма да разберат, кой от двама ви е простакът".

И така, драги ми протестиращи студенти. Вижте, какво мислят за вас хората. Надявам се тия хора да са малко до изключение, но не ми се вярва...Трябва явно да не се позволява изобщо да се твърди по телевизията, че взимате пари. Иди после, та доказвай, че не е така. Трябва да се работи по имиджа. Явно всичко в тая държава е имидж.

Мъка, мъка, мъка...

четвъртък, 7 ноември 2013 г.

Гърция, ден 9, последен

19.10.2013, Ефкарпия-Кулата

Няма вятър, няма мъгла, ясно е. Не вярвам на очите си и продължавам да се взирам във вейките на околните дървета, за да се убедя, че наистина е тихо и кошмарът е свършил. Да, наистина няма вятър. Обаче е бая бахър. И цяла нощ зъзнах...

За да не катеря напред през планината, където пътят се гъне яко нагоре и надоле, решавам да завия надясно при село Митохори и да търся отново пътя за към Мури въпреки неприязънта от големите коли, които бръмчат по него. Но не е толкова просто-хем искам да карам натам, хем не искам да е върху самия ЕО65. Знаех, че ще има някакво лутане, защото на хартиената ми карта на България там имаше един път, който отива до село Дурсато, но изглеждаше малко странен, и най-важното-нямаше го на картата на GPS-a. До Агия Кирияки беше добре. Преминах през селото...там някъде чакаше някаква жена и ме гледаше с интерес "Кво ли се е объркал тоз тука", а аз на акъла си виках: "Кво ме гледаш, от тука е пътя!" Обаче съвсем малко след това асфалтовият път взе, че свърши. Ама аз ербап и си продължих нататъка по черния. Наивно си мислех, че той по права линия  ще ме отведе в Дурсато и от там на главния. Ама нейсе! Пътят изтъня, избледня, взе да завива из едни долчинки...а естествено го нямаше на картата на GPS-a. Бая псувни изяде тоя път, макар че само аз си бях виновен и заради това бетер ме беше яд. Дори на едно място карах около десет минути в, оказа се, грешна посока по надолнище. Еле се върнах, та намерих накрая един път, който вече фигурираше на картата ми и макар и черен, вече имах навигация.

Излязох на почитания от мен ЕО65 и с изненада установих, че там няма камиони, няма тирове, няма тежки коли. То почти никакви коли нямаше. Къде бяха изчезнали всичките тия возила, и до днес ми е загадка.

Затова можех да се наслаждавам на тихото и слънчево време, красивите селца, кацнали по протежение на пътя, в подножието на Беласица и край Дойранското езеро. Може би най-приятното каране от влизането ми в Гърция. Таман ми ареса, и то трябва да си одя.
Дойранското езеро със село в Македония



Беласица от юг

Беласица отблизо, по към източния ѝ край

зеленият надпис!


През цялото каране из Гърция, с изключение на някои кратки разговорчета с магазинери, не съм си говорил с никой. Беше едно самотно пътуване. Не е яко да я няма Вики, с която да обсъдиш това, което ти се случва на колелото. Обаче край село Нови Петрич (Неа Петриси) както си карам и чувам изотзадзе нещо трака на метал. Това продължава по-дълго от обикновеното време, за което някой трактор те изпреварва по равен път. Приближава се това тракало и в бялото на окото ми влиза едно сгънато коляно. Подир малко вече се оформя и едно супер ниско, старо моторче с един голям нос, който пори въздуха наред с колената. Изпреварва ме това моторче и всичко се забравя. Гледам го аз обаче, че малко след селото моторчето спира и застава край пътя. Като наближавам ми показва отдалече да спра. Давам му знак, че ще спра, да не се притеснява. Гръкът, на видима възраст около 65 години, започва неистово да ме кани на "КАФЕ", като енергично прави муцка с устните и дланта си, като широко разтваря последната в завършващата фаза на жеста. Понеже ми изглежда добронамерен, пък и не съм си общувал никак с местните, което за мен е от най-големите съкровища на едно пътуване с колело, аха да се съглася да си помисля за офертата му. Още повече, че той ми показва, че "ей там ми е къщата". Мъча се да му обясня с ръце, че в 3 часа имам "пуф-паф" от Петрич. Това той ме разбра, но май не искаше да признае за това :)) Докато се пеня да му обяснявам аз, той ме попипва по облечения само в клин десен крак, подпрян на рамката и насочен към него. Но понеже физическите, приятелски контакти между мъже са някакси приети, не му обръщам внимание. Обаче той почва да ме постисква по-силно и почти не отлепя ръка от крака ми. Даже, явно отегчен от моето неразбиране, започва неприкрито да се пипа и да се дърви. Е в тоз момент разбрах!  Нямаше време да се занимавам повече с него, пък и в чужда държава може да стане нещо зле, затова просто го тупнах по-силно по рамото и си тръгнах.

Та така-Гърция продължава да е люлка на лесбиянците.

Вятърът се завърна, щом стигнах до края на Беласица. От там по магистралата до Кулата все духаше, но не можеше да се сравнява вече с вятъра от последните дни. Няма друг път освен магистралата, забранено-незабранено минах по нея. И коли нямаше много, екстра беше.

Човекът на гарата в Кулата не беше продавал друг път билет за колело, та поне три пъти се обади на съпорт центъра на БДЖ за напътствия. Кефеше ме, че беше някакъв ларж и си говореше на "ке", без да се притеснява. Това време явно е било достатъчно на задната ми гума да спадне напълно. За късмет нямаше почти никакви хора във влака, а и той, противно на очакванията на местните, не беше Сименс, а обикновен с купета, та най-отзаде дори успях да си залепя гумата.

Така завърши това пътуване. Харчове-150 лева всичко от Димотика до Кулата, включително нощувка край Кавала в хотел за 50 лева. Първите дни в България да съм похарчил още 10 лева максимум.




сряда, 6 ноември 2013 г.

Гърция, ден 8

18.10.2013, Мелисохори-Ефкарпия

Още с отварянето на ципа на палатката виждам по отсрещните дървета движение на въздуха. Не е добре, когато въздухът се вижда. Значи има вятър. Мразя вятър. Получавам сърцетуп, като чуя думата вятър. Вече дори съм спрял да се радвам, че  няма мъгла. Защото това означава, че има вятър. Ако не съм казал-мразя вятър.

Тръгвам аз надоле, ама едвам пазим права линия. Хем по надолнище. Ветеро дуа...пък покрай мен хвърчат, имам чувството, сите коли, които излизат от Солун. Така и не разбрах, къде отиват те. Но подозирам, че те хващат пътя за към Серес. А не продължават за към Килкис. Това, че едвам държа права линия, е много опасно. Може да ме хакне кола. А коли не е като да липсват. Отделно, така шуми ветеро в ушите ми, че не чувам отдалече идващите коли. Именно поради тая опасност преценявам ситуацията и взимам тежкото решение да сляза от тоя главен път и да търся алтернатива на път без такова движение. Така се озовавам в първото село-Галикос. Написах го така, сякаш кой знае какво следва. А то нищо-просто поспрях в селското паркче, апнах и пийнах, пофирках местните песяци, които, невидели колелисти, не пропущиха да ме позалаят. Но едно добро нещо-излезе сайбийката им и им се скара! На това място се изкуших да погенерализирам, като си помислих, че на това в България не може човек да се надява.

Ядях бавно, оглеждах паркчето, мислех си, колко са яки боровете там и как при следващия порив на вятъра някой от тях ще падне и набелязвах, на къде точно ще избягам. Всичко това-за да не се налага да тръгна веднага. Защото какво-има вятъъър. Както и да е-тръгнах към следващото село Ксилокератия. Само дето още с излизането от Галикос се наложи да бутам...макар по надолнището. Вятърът беше умопомрачителен. Като спрех, едвам стоях до колелото, без да падна. Вярно е, че повърхнината на колелото и особено на целия ми багаж улеснява работата на вятъра, но ми се струваше, че духа вятър поне 100 км/ч. Така стигнах до Ксилокератия, където с облекчение забелязах една квадратна обществена сграда. Веднага се настаних откъм южната ѝ страна. Не можех да взема решение, бях уплашен от тоя вятър. За първи път в живота си изпитвах такъв вятър, невъзможността да се придвижвам, както искам със собствената си воля поради нещо, което не виждах и което винаги съм всъщност пренебрегвал-вятър.Бях в шок. Първо седнах, а сетне легнах с шалтето пред сградата край пътя и само се наслаждавах на завета. Там се живееше. Виждах обаче дърветата, как се огъват и клоните им заприличват на сърпове под напора на силния вятър. И това не ми даваше да се успокоя въпреки завета.

Ксилокератия


Така прекарах цели два часа. В това време построих стратегията за времето до България. Тя се свеждаше до това-вятърът е твърде силен. Без него можех да стигна до границата за ден. Той обаче може да удължи това до три дена. Затова и няколко километра може да са ми от полза, поради което-тръгвам. Макар и бутайки, поне на някои места може да се кара. Не искам няколко километра преди влака за София да не ми достигне времето.

Пътят продължи с баир. Всъщност не исках да минавам през Килкис, а да продължа по ЕО65 (Етники Одос-'народен път'. Що ли гърците не му викат "национален" или "републикански"...) именно защото бях видял на картата, че има изкачване. А вчера видях, колко е брутално съчетанието силен насрещен вятър с баир. 


Пръв поглед към Беласица в далечината

Все пак се наложи да мина през Килкис. Смятах да напазарувам в магазин край града и сетне да спя около някое от следващите села. Така и стана. Затвърди се впечатлението, че в хипермаркетите няма хубав хляб. Продава се само някакъв пластмасов, който е и кисел. Абе направо си е противен. На хартиената ми карта Килкис е отбелязан в жълто (както Кавала). Оказа се, че е заради някаква битка от 21.6.1913. Историците да кажат, какво точно е станало там и тогава. Явно сме се пукали с гърците, ама подробности не знам... 

Нощеска спах край село Ефкарпия. Видях един хубав кът край пътя и веднага и спонтанно реших "тука ше е". Има опасности да се спи край пътя, но...това все пак е селски път, крадците не знаят, че ще съм там през нощта, така че оставам. Най-важното-има чешма, пейки, маси, навеси, възможност за кинеф. Изчаках до към 20:30, когато бройката на минаващите коли доволно спадна до почти хич, и след  неколкократно излизане на пътя и проверяване, какво аджеба виждат преминаващите коли от моя лагер, установих вярното място. Уравнението затрудни и голямата месечина.

Рядко може да се види насърчаващият надпис "Неро кристало" където и да било


Голям студ беше тая нощ, с треперене. На сабайлен беше 6.9 градуса.




вторник, 5 ноември 2013 г.

Greece, day 7

Nea Apolonia-Thessaloniki-Melissochori

In my last post I forgot to mention that the road from the point where I left the sea and entered the peninsula of Halkidiki till where I slept was quite bushy, unmaintained. Recently I also heard in the TV that acacia was a very aggressive species and would weed out all other trees. Traffic volume was not that big but there were many long vehicles to cope with. So I can't recommend that part of the road and would select a different route if I'd cycle in that region again.

The wind is still not dropping. Cycling at 2-3 on an even road would bearly move you forward. I was getting desparate. Trying to escape from the wind I decided to turn left at Agios Vasilios near the Lake Koroneia knowing that I would have to cycle quite steep into the mountain. But I knew that Thessaloniki was at the opposite site of the mountain and was ready to pay that price if only I did not have to cycle against the wind any more. I even imagened that at some parts depending on the direction of the road the wind would  even turn into a back-wind...It was really very steep. I cycled up from around 100 m above sea level to 503 in a very short distance, probably 3 km. Despite my expectations for back-wind I even had to push the bicycle...what a shame :( 

One positive thing-very nice view over the surroundings, including the Koroneia Lake. BTW, last night I slept near another lake. However, Koroneia Lake is difficult to be called a lake. There is no water in there. You can clearly see where the water was but at that point there was no water. I just checked that on the internet. It seems there was an ecological catastrophe similar to that of the Aral Sea. No water inflow and overuse by farmers (The Guardian). A legal procedure has even been started by the European Commission against Greece accusing it of failure to effectively protect the lake.

Lake Koroneia

Entered Thessaloniki after cycling down the hill through many suburbs where cars were parked on the road making it difficult for me to cycle by. My Dakota Garmin GPS was leading me to the down town.
I noticed lots of cycling paths in the city, well implemented and marked but since I don't know their network I still had to cycle along with the cars. One interesting thing-all traffic lights in Greece have only red and green, no yellow light. Due to the warm climate there are many motor bikes. A cyclist waiting at red gets really shocked when a dozen of motor bikes suddenly set off at green with all the noise they produce. Awful! I felt Thessaloniki quite hectic. But there are also pedestrian zones with no cars and old buildings where you can enjoy the city.

Thessaloniki
Thessaloniki
The time spent in Thessaloniki was really short. My goal was the tower at the shore. Left the city as soon as I reached it. 


Trying to avoid the E79 I ran into big hills (of course, what else) toward Oreokastro. Still very strong dead-wind and I have to push my bicycle. I swear bitterly. After great tortures I reached Melissochori. Fortunately, there was a fountain in the middle of the small village, so I was able to finally refill my bottle, great thurst. Fortunately, there was a super market where I could shop some bread and cans. Short upon that I found a suitable place to pitch my tent. It was very close to the road all noise from the traffic coming from Thessaloniki was getting into my ears but I was so tired and desparate and angry with the wind that this did not pose a problem to me. This time I found a good and relatively quiet place and slept well despite the noise. 






понеделник, 4 ноември 2013 г.

Северна Гърция, ден 6


16.10.2013, Неа Карбала-Аполония
DST: километражът не работи, без данни до края


Имах чувството, че Кавала е на края на света. На картата ми е отбелязан в жълто като някакво хубаво място. Към стария град се влиза, след като изкачиш един голям баир. За щастие колите не отиват натам. После пътят се вие серпентиновидно още по-нагоре, като минава през самия град, покрай стари фурни, от които сутрин, докато внасят хляба, се разнася едно благовоние и каквито в България ми се струва, че вече няма. Между другото в Гърция в доста села попаднах на много вкусен ръчен хляб, 350 гр 0.80 евро. Пък в наше село хляба го карат от града, опакован в найлон :(

Уличките са тесни, с паркирани коли отдясно, а покрай теб отляво профучават коли. Както може да се очаква заради тесните улици и стръмните баири, велосипедисти не видях никакви. Човек дори не  може да спре, да направи снимки. Но пък всичкото това отдалече изглежда доста красиво. Мислех си, че всеки в тоя град има гледка към морето. Сградите пълзят все по-нагоре в планината и изглежда така, сякаш никоя не пречи на тази отзаде.



Сюлейман Великолепни е правил този акведукт, супер яко изглежда
Кавала
Кавала
Кавала, единственото място, където можеш да се отпуснеш. Към тая крепост се стига само пеша или с кола, с колело не може
Тук е мястото отново да отдам почит на моя GPS-Garmin Dakota-та за безупречното отвеждане до и извеждане из центъра на Кавала.

На излизане от града, както може да се предположи, пак минах през един голям баир. Сетне пътят се движи дълго време между два хребета, като минава през много села. В Гърция в селата има много вода, постоянно могат да се ползват чешми. Има и малки магазинчета, от където човек може да си купи консерви (има много от морски продукти), хляб и течен шоколад. Но хората са малко...баш балканци-темерути. Спестил някой малко повече пари и решил да отвори магазин. Хал хабер си няма от маркетинг-как да се държи с клиенти барем. Говори по телефона, а я седим и го чекам...Нахраних го вече, продължавам нататъче.

Пътят след Кавала
намерих си нар!
През цялото време беше облачно и хладно. Чак когато се извъртях малко на юг и пресякох хребета от ляво, времето, и то рязко, се оправи. От там се минава през разни курортчета с хубав пясък и дълги плажни линии.



а ние им викаме "тракийски"


Спах между селата Аполония и Неа Аполония. В Аполония си купих много хубав течен шоколад и ръчен хляб и се получи малко разговор с магазинера-редовното-от къде съм и за какво се боря. Вечерта си влязох в палатката, всичко беше наред. Към 23 ч се поразбудих, всичко беше наред. В далечината над планината изпод облаците се виждаха светкавици, но гърмове не се чуваха, от което си направих извода, че бурята е далече. Но все пак малко бях неспокоен, щото от планината имаше ок. 10 км по въздух най-много. Малко след полунощ се събудих от силен вятър. Той не стихна...през идните два дена! От тоя момент повече не спах, крепих цяла нощ палатката изотвътре, понеже не ѝ бях забил допълнителните въженца. Бях я и опънал под едни тополи. А знам, че тополите са много опасни, лесно се трошат на силен вятър. Преди ок. две години една падна върху момче в Бургас. Знаех, че тия са млади тополи и поради това гъвкави, но въпреки това беше ме шубе. Листата на тополите шумят много страшно на силен вятър, сякаш шептят шестнайсет хиляди душѝ.
Изводът след тая нощ: даже и времето да е хубаво, ако не си слушал прогнозата за времето, палатката да се слага на завет И да се опъват всички въжета.
Против мъгла пък трябва да се слага под дърветата, примерно под дъбовете (церовете), там се запазва сухо.
















петък, 1 ноември 2013 г.

Северна Гърция, ден 5


15.10.2013, Авра-Кавала
DST: 130 km, AVS: 19.6 km/h, TM: 6:34

Може би заради голямата височина няма мъгла тая сутрин! Наоколо се виждат всички гънки на планината, а слънцето лека-полека се издига иззад палатката ми. Тихо и свежо е. Бързам да събера палатката, защото наоколо имаше кошари и не искам да се срещам с чобански кучета рано сабайлен. 

Пътят е все спускане. Спирам често, за да търся самия Виа Егнатия, за който има на места указателни табели, но не го достигам. 

бая памук гледат в Североизточна Гърция
Закусвам в градчето Сапес. Разпознавам веднага бюрекчийницата. Още от Авра, където се виждаше джамия, усетих, че в района има мюсюлмани. Чудех се, дали са помаци или турци. Загадката се вдигна в тази бюрекчийница. Поздравих персонала на английски. Той се състоеше от грък, туркиня и жена с характерен орлов нос, какъвто имат грузинците. После се оказа, че тя говори руски на ниво майчин език. Всички заедно се разбират на гръцки. Туркинята (по)каза, че обича Кара Дениз! Пита ме и дали имам халка ;) Гръкът, като разбра, че съм от България, подкани другата жена да ми заговори, но тя тогава сякаш отказа. Но после вече включи на руски и служеше като преводач. От нея разбрах, че в града има около 200 семейства "бежанци" от Русия-арменци, грузинци. От къде, кого и кога са бежанци, не можа да ми каже, но е ясно, че не са скорошни икономически имигранти. У дома си говорели на руски обаче, т.е. учи детето си на руски. Изключително интересно ми се видя всичкото това съчетание. 
След като се наядох, както и в Димотика, туркинята ми донесе вода. Явно ме хареса тя мене тая туркиня ;)

Често ми намирисва на свинарници и краварници, но такива не виждам :)))


ако е някой е много на зор...

Знаех от един тв канал (Канал 4), че около Ксанти има помаци, понеже имат излъчвания "на помацко". Та исках да намеря някое такова село, но планината изглеждаше много стръмна, като стена, а и облачна. Затова реших това да бъде обект на специална експедиция, като вляза от Златоград.

Ксанти
Комотини

Поради все  по-натрапващата се миризма на краварници и свинарници, реших да спя на хотел. 25 евро за един човек, 10-тина километра преди града. Вики ми каза, че няма хостели в града, а хотелите със сигурност нямаше да са по 25 евро. Но хавлията беше на поискване :)) Барем имаше заключващ се двор за колелото.





четвъртък, 31 октомври 2013 г.

Северна Гърция, ден 4


14.10.2013, Неой Пастадес (Димотика)-Авра (Комотини)
DST: 110 (проблеми с километража), AVS: 19.9 km/h, TM:5:12 h

Отново дебела мъгла. Една сигурна причина да искам пак да дойда по тия места-виждам само асфалт.



Карайки и гледайки най-различни надписи на гръцки и осъзнавайки, колко неуникална е нашата азбука, си мислех: Кирил и Методий трябва да са били много дребнави хора. Или ако приемем, че сегашната ни азбука е измислена от Климент или който и да било друг, то това автоматично се отнася за него или поне за политика, който му е възложил задачата да я измисли. В гръцката азбука няма буквите за звуковете Б, Ж, Ш, може и други, и те това го направили на въпрос за пред Папата-искали да се признае и българската азбука за официална. Пък тя същата като гръцката, само дето няколко звука липсват. Все едно това е било най-важното...Черноризеца нали беше писал стихотворението "За буквите". Помня, че в училище ни учеха, че то пишело "за буквите", но всъщност се имало предвид цялата азбука...Глупости на тръкалета. Ставала е дума точно за буквите, които липсват в гръцката азбука и то закономерно, понеже такива звукове няма в гръцкия език. Може и грешно, с твърде голям патос, да са ни го преподавали или аз грешно да съм чул...

Александруполис е яко градче, от всички, през които минах, той ми ареса най-много. Равно е (става за колелисти сиреч), има си паркче, маси на ръба на морето, морска гара, от където отпътуват корабчета за о. Самотраки, хубава атмосфера, топличко, слънчево. Между другото, от Самотраки се отказах заради мъглите. Какво ще вида...




След Александруполис бързо хванах пътя за Гюмурджина (Комотини). Имаше попътен вятър в началото от югоизток и беше супер. След като се поиздигнах, вятърът спря и стана райско. Гледаше се надалече, а пътят беше пуст, асфалтът отличен. Колите си се движеха по магистралата.



залез


И така-денят почна зле с тая мъгла, но завърши чудно! Оказа се, че мястото, което съм избрал за спане (край село Айра ли беше, Авра ли...) е най-високата точка между Александруполис и Комотини и от там минава Виа Егнатия-стар римски път, за който са изпълнени проекти по възстановяването му, така да се каже. Стана ми ясно, че градовете Комотини, Ксанти, Кавала, Солун са възникнали като станции на през 50-60 км по тоя път от Рим до Константинопол. И в село имаме стар път. Казва се Цар-Петров друм-от Факия през Хавса за към Истанбул. Има и интересна легенда за него, но друг път. Интересна казвам, щото не знаеш, истина ли е измислица ли е. Толко убава легенда...Запазен е отлично под дърветата. Дали не би било хубаво и тук подобен проект да се свърши?


Прополис и херпес

Случвало ли ви се е да ви излезе херпес (на който аз викам "хермес", като имам обосновано предположение за основанието да го наричам така, но тук поради SEO причини не мога да правя така)?

Има два вида херпеси обаче. Едните излизат на устната, другите по други части на тялото. Официално май се делят на излизащи по горната и излизащи по долната част на тялото, като вторите са по-кофти вариантът, абе направо са си опасни.

...Та. На мен ми излизаше на устните. Последно ми излезе на горната и за разлика от друг път, когато отминаваше за ок. 9 дена, тоя път престоя так, местейки се (каквото значи и херпес на гръцки, а именно 'пълзя') цели 5 седмици.

Ей на ся, преди 9 дена обаче ми излезе пак един. Имаше прополис под ръка, та викам "чай ша го намажа, може пък да има файда. То по-зле от петте седмици надали ше стане". И зех ,че почнах да го мажа по три пъти на ден. И той зе, че даже не се и разпука. И изобщо през тия девет дена не ми е създавал ядове. А друг път-не мо да се усмихнеш, не мо да зинеш...Тоя път културно. Само на около петия стана едно като коричка, но еластично. Не като друг път при всяко по-рязко движение на устната да се разпуква и всичко да започва от начало.

Та-мазал ли е някой херпеса си с прополис и какви са вчипетленията?

Поздрав!

Добавка 12.06.2016: Мисля, че най-ефективно се спира развитието му в начален стадий с мастика :)

вторник, 29 октомври 2013 г.

Северна Гърция, ден 3

Понеже получих няколко оплаквания, че даже и с Гугъл преводач хората не ми разбират английския, продължавам хрониката на български. И тука може да им трябва преводач заради диалекта...ама пък може да реша да пиша книжовному ;)


13.10.2013, Мезек-Neoi Pasthades
DST: 110 km, AVS-17.2 km/h, TM: 6:23


На сутринта нямаше как-дори пътят ми да продължаваше от крепостта още по-нагоре (в което аз  не вярвах), трябваше да сляза по 20% наклон надолу, за да си налея вода и напазарувам. Мъка. Да бях слязъл снощи, а не да се стискам неядейки и непиейки, само и само да не сляза, защото пак ще трябва да качвам.

В магазина, който се намира в центъра на Мезек на пешеходната пътека, точно под крепостта, заварих любезна, дори приятелски на пръв поглед настроена млада дама. И на втори си беше яка ;) (закачка ;) ) От ония тип хора, с който не ти е трудно да завържеш разговор, даже после не си спомняш, кой точно е започнал разговора. Дори да си пътешественик с колело. Обикновено хората в България и по-специално в Източна, не те отразяват много. Та на тоя фон тя направо си е Вечерница. След като ме поизчака да се начудя, какво да си купя от магазина, излязохме пред него, където вече седяха няколко човека от селото. Застанах прав до масата, а тя ме подкани да седна, понеже аз съм бил гостът :)

Охотно разправих вариантите си за прехода през деня. Всеки даваше акъл, от къде да хвана, като преобладаваше идеята да се върна до Капитан Петко и от там в Гърция. Но аз им познавам вече психиката на невелосипедягите, особено +възрастни хора. Жената от магазина ми подшушна да съм хванел нагоре покрай другата крепост. Имало хубави гледки. Другите мъже добавиха, че до Кулата (сиреч най-високото място) е баир, но пък после все слизане. Само дето имало към 4 км черен път до Вълче поле. Много обичам да обсъждам маршрута или просто да си говоря с местните, затова просто се наслаждавах на разговора; своя си избор вече бях направил.

Беше мъгла голяма, палатката си прибрах даже мокра, но те казаха, че такава мъгла първи ден имало и ей сега щяла да се вдигне, затова избрах да мина през Кулата и Вълче поле, за да гледам гледките от високо. Просто ми хареса да гледам от Мезешката крепост явно ;) На хартиената ми карта тоя път не съществува, добре поне, че на Garmin Dakota-та го имаше, та бях спокоен.

А пътят от Мезек нагоре стръмен, тесен, но гладък, отвсякъде гора, приятно :) Само две коли минаха покрай мен. Същинска велоалея. Пак трябва от там да покараме. До Кулата се изкачих на 560 м надм. вис. от под 200. После хубаво спускане вече по черен път до Вълчи дол. След това отново се изкачих до към 470 м, до Камилски дол. Следва спускане към яз. Ивайловград. Язовирът сигурно е красиво място. Виждаше се вече прошарената гора, но видимостта беше все тъй малка. Помня, че  близо до нивото на водата, температурата чувствително се повиши, до тогава беше ок. 13 градуса. Последва отново качване, тоя път до около 330 м.

преди Вълчи дол

яз. Ивайловград

Много яко боклукът не е разпилян покрай кутията




Дали заради неделния ден Ивайловград ми се стори супер спрял. Никакви хора по улиците, никакви отворени заведения или други обществени места с изключение на едно кафене на края на града. Поминъкът тука явно е добивът и обработката на естествен камък (в Радовец беше какво-тутун ;) ) За него явно идват, видях бая Софийски и Пловдивски коли. Софийските чорбаджии се обзавеждат от там.
Човекът осъден на 101 години затвор!

На КПП-то край Славеево минах веднага. Само една кола имаше преди мен, шофьорът ѝ говореше с нашия митничар на перфектен български (но без ш, ч и т.н.) и с младата гръцка митничарка (която като ме видя разчорлен и немит даже не пожела да ми прегледа личната карта)-на гръцки.

Продължавам да чакам да се вдигне тая проклета мъгла и вече съм супер обезпокоен, какво става. Как може в Гърция-страната на топлината в мойта представа, да има мъгла и да е ладно!? Междувременно забелязвам различната архитектура на къщите им-има доста къщи от ония с плоча, а не с издигнат покрив. Къщите са спретнати, измазани, дворчетата подредени. Мъглата се вдигна чак до село Дафни. Там някъде изкарах палатката, опънах я край пътя да я суша. Ставаше бързо. По едно време една малка кола дойде и спря. От нея изскочи един голям човек и вика: "аойфаподфпао?" "Не те разбирам", му отговарям аз. Човекът всъщност беше много приятелски настроен. Положи усилия да ме попита, от къде съм точно (като му казах, че от България, започна да изрежда градове-Пловдив и прочие, да ми подскаже да кажа моя). Като му казах и че смятам да карам до Солун (тогава не се сетих името на отсрещната на Кулата страна Промахон), той възкликна "Браво!" Стана ми драго. И времето се оправи, и тоя човек ме похвали...машалла!

В Димотика гледах веднага да намеря банкомат (понеже в Ивайловград както стана ясно не работеше менячницата) и да ЯМ! На път за центъра видях, че и там има циганска махала. Между другото тук отново добре, че беше GARMIN DAKOTA-та да ме закара веднага в центъра Не знаех, че и в Гърция има цигани. Знаех за нас, мамалигарите, Словакия, Италия, и другите западни страни, в които те чак напоследък имигрираха. Как и да е-немаше ядови с тях никакви. Ядох в заведението-ТО КЕНТРИКО ('the centre'). То е семейно, от 1983. Човекът, който работеше там, се оказа на основателя синът-сиреч чорбаджията. Знаеше добре английски. Нещо, което после ще се науча да ценя. Той беше първият от многото млади гърци, които видях, с гъста големичка брада. Явно това е някаква мода сега там. Та той ми предложи половин печено пиле, салата, каквато си избера, пържени картофи и хлебец за само 5 евро! Мисля, че и в БГ надали щеше да е по-евтино това. След като се направих на много начетен, четейки и другите оферти от менюто, все пак се съгласих на неговата оферта-"айде от мен да мине". Пиленцето беше чудно, не твърдо или препечено, от което се опасявах.


гр. Димотика


Напълних препразнения стомах и тръгнах да излизам от града с цел да си намеря място за моята шатра. Лесно се намери-след селото Неой Пастадес (или както там се чете). Там за първи път осъзнах, колко рано трябва човек да си ляга и колко малко време остава за каране в това време на годината.